
По първоначални данни нараняванията изглеждат като направени от ноктите на животните – повече от тези на майката, тъй като множеството следи са големи и няма как да са от малко мече.
Съвсем близо до трупа на мъжа на Витоша в събота разследващите са открили следи от лапите на голяма и по-малка мечка. 35-годишният турист е починал от кръвозагуба след нападението, за което се подозира, че може да стои и глутница кучета, смятат експерти.
До жертвата е открита пръчка, с която вероятно убитият се е опитал да се предпази и да изгони хищниците.
Ако се докаже, че нападението е от мечки, това ще е първото подобно убийство на човек от мечка от 16 г. насам у нас. Към момента се смята, че хищниците са виновни според експертните справки на съдебен лекар и на специалист по едър дивеч. Това обаче не е достатъчно и се чакат експертизите, назначени от наблюдаващия прокурор.
„Засега не се наблюдава движение на мечки в този район“, обясни пред Нова телевизия главният експерт д-р Никола Дойкин, който е експерт в природен парк „Витоша“. По думите му как ще се действа, ще се реши само при окончателни данни.
Търсенето на мечката започна с обход и с поставяне на камери. Д-р Дойкин допълва, че процедурата е стандартна. Камерите се поставят на места, където обичайно минават диви животни – щракват снимки на всички животни, които се движат по дадената пътека. Техниката е с термодатчици и всички топлокръвни животни може да бъдат регистрирани.
Издирването на двете мечки продължава, но без успех. Проверява се версията и за глутница кучета. Свидетели на деянието не е имало.
